Biyometrik Fotoğraf 

Biyometri Nedir?

Biyometri, vikipedi (wikipedia) tarafından " Biyometri, istatistik yöntemlerinin tıp ve biyoloji alanlarına uygulanmasıdır. " şeklinde tanımlanmıştır. Ayrıca  biyometri insanların fiziksel ve davranışsal özelliklerinin farklarını ve benzerliklerini değerlendirerek onlardan anlam çıkarmaya çalışan  kimlik belirleme çalışmalarıdır. Bu kişi özelliklerine örnek olarak, retina ve iris görüntüleri, el geometrisi, aya ve parmak izleri, elin damar görüntüsü, konuşma sesi, yüz özellikleri, kulak memesi, yürüyüş verilebilir.

Biyometrik pasaport nedir?

Günümüz pasaportlarında farklı olarak üzerinde RFID çip bulunan pasaportlar biyometrik pasaport olarak bilinir. Pasaportta bulunan çipte kişilerin biyometrik bilgileri yer almaktadır. Schengen vizesine tabi olunan ülkelerin bir çoğu biyometrik pasaport vermektedir. Fransa, Almanya, İtalya biyometrik pasaport veren ülkelerden bazılarıdır.

Biyometrik fotoğraf nedir?

Biyometrik fotoğraf ülkerin vize başvuruları ve pasaportlar için konsolosluklar, büyükelçilikler veya başkonsolosluklar tarafından istenen, belli ölçüleri ve özellikleri olan vesikalık fotoğraftır. Biyometrik resim olarak da bilinmesine karşın  biyometrik fotoğraf ya da biyometrik vesikalık doğru olan kullanımlardır. Biyometrik vesikalık ebatları 3,5cm x 4,5cm olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki örnek, biyometrik fotoğraf boyutları için birebir örnektir.

Biyometrik resim birinci örnek. 

Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır?

1 -  Saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 32mm - 36mm sınırları içinde olmalıdır.

Biyometriik resim ikinci örnek.

2 - Fotoğraf yüzün 2 tarafı da tam olarak görünecek şekilde olmalıdır. Gülünmemelidir.

Biyometrik resim üçüncü örnek.

3 - Arka zemin düz beyaz renkte olmalıdır. Renkli ve desenli zeminler kabul edilmezler. Ayrıca fon beyaz zemin olduğu için beyaz kıyafetlerde kabul edilmez. Erkeklerde beyaz gömlek üzerine kravat olsa bile kabul edilmez.

Biyometrik resim dördüncü örnek.

4 - Fotoğraf kontrastı ayarlanmış olmalıdır. Aşırı koyu, aşırı açık yada yüzün bir tarafını karanlık bırakacak şekilde çekilmemelidir.

Biyometrik resim beşinci örnek.

5 - Kişilerin gözleri (kusur olsa dahi) tam olarak görülmedilir. Güneş gözlüklü ve gözlük camında parlama olan fotoğraflar kabul edilmez.

 Biyometrik resim altıncı örnek.


Bu internet sitesinin tüm hakları Taksim Vize Hizmetleri'ne aittir.
Fomeus Web Innovations