İngiltere Vize Başvuruları Başladı mı?

Virüs süreci yurt dışı seyahatleri konusunda belirsizlik yaratırken normalleşme sürecine girilmiş olsa bile kademeli olarak kalkan yurt dışı yasakları konusundaki belirsizlikler tam olarak giderilmiş değil. Bu konuda doğru ve güncel bilgiyi elde etmek açısından yurt dışı seyahat uzmanlarına danışmak oldukça yerinde bir seçim.

Vize başvuru süreci en çok takip edilen ülkeler arasındaki İngiltere de korona virüs tedbirleri kapsamında konsolosluklarını kapatma kararı almıştı. Ancak bu karar, 23 Haziran’da yapılan yeni düzenlemeyle bozuldu ve İngiltere vize başvuru süreci normale döndü.

Vize Başvurusu İçin Neler Gerekecek?

İngiltere’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize alması zorunludur. Vize ile alakalı evraklar, ziyaret amacına göre değişkenlik gösterebilir. Ticari, turist veya aile ziyareti gibi amaçlarla yapılan başvuruların sonuçlanma süresi 3 haftadan fazla sürebilir. Ancak kısa ziyaretler için yapılan vize başvuruları daha erken neticelenme ihtimali söz konusudur. Korona şartları nedeniyle ilave ve ek evrak talepleri yapılabilir. Sürecin profesyonel yönetimi ve eksiksiz evrak temini açısından İngiltere vizesi uzmanlarına danışmanız tavsiye edilir. İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi tarafından kontrol edilen evrakların yanlış beyanı veya eksik olması halinde vize başvuru süreci iptal edilebilir. Ayrıca, vize alımını kolaylaştıracak destekleyici evrakların orijinali ve İngilizce tercümesi de talep edilen evraklar arasında bulunur.

Vize Reddi Durumunda Bilmeniz Gereken Güncel Haberler

Herhangi bir nedenden dolayı iptal olan vize başvurusu için ödenen harç ücretinin geri talep edilmesi söz konusu değildir. Konsolosluk tarafından vize başvuru ücretinin iadesi yapılmamaktadır. Ayrıca başvuru sırasında beyan edilen evrakların geri iadesi de yapılamaz. Başvurudan alınan ret sonrası, başvuru yenileme süreci işletilebilir. Yenilenecek başvuru sırasında reddedilme nedeni göz önüne alınarak, daha uygun bir tanzimle yeni başvuru sürecinin tekrar edilmesi lazımdır.