Lihtenştayn Vizesi

Lihtenştayn Vize İşlemleri ve Başvuru Detayları

Lihtenştayn, Avrupa’nın Schengen sahasına dahil bir ülke olup, 90 gün ve altındaki konaklamalar için Schengen Vizesi standartlarına tabidir.

Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sınırda vize seçeneği bulunmamaktadır, bu nedenle Schengen Vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Lihtenştayn Vizesi Kimler İçin Zorunlu?

Umuma Mahsus Pasaport sahipleri Lihtenştayn’a seyahat etmeyi planladıklarında Schengen Vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 1 yıl içinde 90 günü geçmeyen ziyaretlerde vize muafiyetinden yararlanabilirler.

Lihtenştayn Vizesi Nereden Alınır?

Lihtenştayn Vize ve vatandaşlık işlemleri, başvuru sahiplerinin ikamet ettiği ülkedeki İsviçre temsilciliklerinden yürütülmektedir. T.C. vatandaşlarının kısa süreli Schengen Vize işlemleri ise Ankara İsviçre Büyükelçiliği’nin Konsolosluk departmanının kapatılmasının ardından İstanbul İsviçre Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir. Lihtenştayn vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize servisleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Lihtenştayn Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’den Lihtenştayn’a gerçekleştirilen 90 gün ve altındaki seyahatler Schengen Vizesi gerekliliklerine tabidir. Bu kapsamda biometrik veri ve parmak izi kaydı, Schengen Vizesi başvuru koşulları arasında yer almaktadır. Parmak izi kayıtları 5 yıla kadar saklanabilir, bu nedenle son 5 yıl içinde Schengen Vizesi başvurusu kapsamında parmak izi kaydını tamamlayan başvuru sahipleri için tekrar işlemi gerekmemektedir. Ancak son 5 yıl içinde parmak izi kaydı yaptırmamış olan başvuru sahipleri, konsolosluk ziyaretiyle parmak izi kaydını gerçekleştirmelidir.

Lihtenştayn Vize Başvuru Formu

Lihtenştayn’a gerçekleştirilecek seyahatlerin vize kapsamı, seyahat süresi ve planına bağlı olarak belirlenmektedir. 90 günü aşan konaklamalar D Tipi Vize kategorisinde değerlendirilmekte ve Lihtenştayn Oturum Vizesi, Çalışma Vizesi, Eğitim Vizesi ve Aile Birleşimi Vizesi gibi farklı kategorileri içermektedir. Kısa süreli seyahatler için gereken vize işlemlerinde Euroasia Global Visa Services’in hızlandırılmış vize hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Lihtenştayn Turistik Vize, Ticari Vize ve Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi gibi başvuru kategorileri için gerekli evraklar başvuru sahibinin planladığı seyahat içeriğine bağlı olarak belirlenmektedir. Başvuruda bulunan şirket sahipleri, çalışanlar, öğrenciler ve 18 yaş altındaki başvuru sahipleri için özel evrak gereklilikleri bulunmaktadır.

Lihtenştayn Schengen Vizesi başvuru süreci, tamamlanan belgelerin teslimi sonrasında başvuru dönemine ve belgelerin incelenme sürecine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Seyahat planlarınızı aksatmamak için vize başvuru sürecinizi seyahat tarihinden en az 20 gün önce başlatmanız önerilmektedir.

Lihtenştayn Vizesi Gerekli Evrak Listesi

Başvuru sahibinin kimlik, adres ve iletişim bilgilerine ek olarak,

 • Planlanan Lihtenştayn seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay kullanım süresi bulunan pasaport,
 • Uçak bileti ve Lihtenştayn’da konaklamak üzere başvuru sahibi adına düzenlenmiş rezervasyon bilgileri,

NOT: Uçak biletleri ve rezervasyon tarihleri uyumlu olmalıdır.

 • Lihtenştayn seyahat diliminin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

Başvuruda bulunan şirket sahibi ise;

 • Vergi Levhası, Sicil Gazetesi, Şirkete ait Faaliyet Belgesi ve İmza Sirkülerine ait fotokopi,
 • Sosyal Güvenlik hizmet döküm detayları ve
 • Şirkete ait banka hesabının son 3 aylık hesap dökümü,

Başvuruda bulunan kişi çalışansa;

 • Başvuru sahibinin çalışmakta olduğu iş yeri bilgileri bulunan Ticaret Sicil Gazetesi’ ne ait fotokopi,
 • İş yerine ait Vergi Levhası’ nın fotokopisi,
 • Çalışılan yerdeki yetki sahiplerinden İmza Sirküleri fotokopisi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü ve
 • Çalışanın son 3 aylık kaşe ve imzalı maaş bordosunu gösterir belge,

Başvuru sahibi öğrenciyse;

 • Öğrencinin bağlı bulunduğu eğitim kurumuyla ilişkisi gösteren güncel öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibi 18 yaş altındaysa, son 3 ay içinde ebeveynden alınan noter onaylı muvafakatnamenin orijinal belgesi istenmektedir.

UYARI: Sabit bir maddi geliri olmayan ( öğrenciler, ev hanımları vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine göz atmalıdırlar. Ayrıca, 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanmasına gerek duyulmaktadır. Eksik evrak olması durumunda başvuru iade edilebilir. Gerek duyulması halinde, başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurun. Yukarıda belirtilen belgeleri ibraz etmiş olmanız, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Yukarıdaki uyarıları göz önüne alarak işlem yaptığınız için Taksim Vize çalışanları olarak teşekkür ederiz.